Du är här: Nyheter Senaste nytt 12 miljoner drabbade i Sahel-regionen i västra Afrika
 
 

12 miljoner drabbade i Sahel-regionen i västra Afrika

Skicka sidan Skriv ut PDF

West_Africa_Appeal_b

Hungern smyger sig på byn Bibiyargou och hotet om svält hänger över folket

"Det här var en gång jordbruksmark och nu har de har blivit öknar", säger Filou El-Khittab, byns borgmästare."I år kom det inget regn", säger borgmästaren hustru, Balkisa Abdulahi. "Grödan växte inte. Det blev ingen mat för djuren och ingen mat för de flesta i byn.

Bibiyargou ligger i Tillaberi distriktet i Niger och är ett av de områden som drabbats hårdast av den svåra torkan som hållit ett hårt grepp om Sahel-regionen i västra Afrika.

Torkan har minimerat grödorna och dödat många boskap, vilket har lett till att 12 miljoner människor lider av brist på mat och en miljon barn riskerar att dö till följd av svält.
Islamic Relief vidtar åtgärder på både lokal och internationell nivå för att försöka avvärja ett allvarligt nödläge. Vår personal i Niger, Mali och Tchad arbetar intensivt för att distribuera livsmedelsbistånd och rent vatten i några av de områden som drabbats värst, samt medicinsk hjälp för gravt undernärda barn. 
Vi har förberett ett nödhjälpsprogram, till ett värde av ca 40 miljoner kr, för dessa tre länder och söker stöd från våra bidragsgivare världen över.
"Förra året dog tiotusentals människor i onödan i Östafrika eftersom det internationella samfundet reagerade långsamt och otillräckligt när det varnades om en stor kris", säger Jehangir Malik från Islamic Relief. "Vi kan inte låta detta hända igen." 
De kommande månaderna ser ut att bli svåra för barn som Miriamou Abdelrahman, en åttaårig föräldralös flicka i byn Bibiyargou. Hon försöker redan klara sig på bara en måltid om dagen i 40-graders värme.

West_Africa_Appeal_a

"Under ett normalt år, kan vi njuta av tre till fyra måltider per dag", säger Tahir Abdulahi, Miriamou farfar. "I år har vi tur om vi får ett mål om dagen. Ibland måste vi gå utan mat helt och hållet." Denna enda måltid de får under dagen, består ofta av spannmål som familjen normalt skulle använda som djurfoder. I dessa desperata tider har Tahir inget annat alternativ.I stora delar av Sahel är mellan 13 - 15 % av barnen under 5 år redan akut undernärda. Under januari månad kom rapporter om att tre barn hade dött till följd av undernäring i Tillaberi distriktet och i byn Bibiyargou dog ett spädbarn nyligen på grund av att mamman var för undernärd för att kunna amma. De knappa resurserna som finns i Niger används till de stora tillströmningarna av flyktingar som flyr våldet i grannlandet Mali.
I stora delar av Afrika bidrar klimatförändringarna till människors lidande och deras osäkerhet om framtiden. Torka blir allt vanligare och allvarligare, och regnet blir alltmer sällsynt och oförutsägbart.  Regnet som bönderna i Mali brukar invänta i juni faller ibland inte förrän i september. I Kamerun regnade det redan i slutet av januari i år fastän det vanligtvis inte regnar i landet förens i mitten på mars.

Bibiyargou och andra byar i Sahel är i akut behov av mer stöd från organisationer som Islamic Relief för att få hjälp att hantera påföljderna av klimatförändringarna.På mer kort sikt behöver de även stöd för att förhindra en allvarlig livsmedelskris vilket kommer att kräva ett stort tillskott av internationellt bistånd.
"Vårt land har drabbats av mat och vatten brist, samtidigt som vi lider av den starka värmen", berättar Madame Tidjani, som arbetar som samhällsutvecklare för Islamic Relief i Tillaberi distriktet i Niger.

 

Stöd vårt katastrofarbete genom att sätta in ditt bidrag märkt ”Afrika” på PG: 900181-9. Eller donera direkt via vår hemsida.

SMS:a IRH  AFRIKA200 till 72970 och donera 200 kr!
IRH AFRIKA100 för 100 kr.
IRH AFRIKA50 för 50 kr.

Online betalning, ge en gåva med valfri summa

ge-en-gava

Relaterade nyheter/artiklar
Hungern smyger sig på byn Bibiyargou och hotet om svält hänger över folket "Det här var en g

 
 
 
 
left direction
right direction
Islamic Relief söker ekonomiansvarig
Kort dokumentär: Akut läge för de syriska flyktingar
Vinter Appel  - Syrien
Internationella barndagen
Adhahi (Qurbani) 2012
Hungerkrisen i Västafrika
Islamic Relief bjuder på Iftaar
Hjälpen når fram till drabbade i Syrien
Zakat Al Fitr - 2012
Islamic Reliefs uttalande angående konflikten i Myanmar
Matpaket - Ramadan 2012
 
 

 

 

Ge en gåva - Donera online på Islamic Relief Sverige




 
 

Vad är RSS?

rssRSS används för att tillhandahålla förkortningar av eller det fullständiga innehållet i en webbaserad text tillsammans med en permalänk till den fulla versionen på webben, en så kallad syndikering.

 

Informationen presenteras som en XML-fil som i allmänhet kallas RSS-flöde, RSS-fil eller engelskans motsvarigheter RSS feed, RSS Stream eller RSS channel. Historiskt har en orange ikon med akronymerna XML eller RSS använts för att uppmärksamma webbsidebesökaren på att det finns möjlighet att prenumerera eller syndikera innehållet på en webbplats men sedan de tre största tillverkarna av webbläsareRSS-ikon som ursprungligen skapades till version 1.0 av Mozilla Firefox